Ostatni weekend lipca zafundował nam upały sięgające 36 stopni i iście wakacyjne bezchmurne niebo.
Takie upały jednak zapowiadają nadejście burz. Z zachodu wkracza nad Polskę chłodny niż, który przyniesie ochłodzenie i intensywne burze. Możliwe są również opady gradu.

Aktualizacja – 30.07.2013 10:00

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje o możliwościach wystąpienia burz z gradem w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim oraz śląskim.

Dziś (stan na godz. 7:00) obowiązują następujące ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

– jedno ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz we wschodniej strefie brzegowej;
– trzy ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia szybkich i na ogół krótkotrwałych wzrostów stanów wody w rejonach intensywnych opadów i burz, na małych ciekach górskich i podgórskich w województwach: dolnośląskim, lubuskim i opolskim;
– oraz siedem ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz (lokalnie z opadami gradu), podczas których spodziewane są opady deszczu (do 30 mm) oraz porywy wiatru do 80 km/h w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

Dzisiaj IMGW przewiduje w zachodniej połowie kraju – zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami postępującymi od zachodu, okresami opady deszczu. We wschodniej połowie kraju – zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu (miejscami burze), możliwy również grad. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm. Wiatr umiarkowany z kierunków zachodnich, jedynie na wschodzie początkowo z kierunków południowych. W rejonach burz wiatr w porywach do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na krańcach wschodnich miejscami zachmurzenie duże i zanikające przelotne opady deszczu, możliwa burza. Nad ranem również na zachodzie zachmurzenie miejscami wzrośnie do dużego oraz wystąpią opady deszczu. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby, na Pomorzu Gdańskim i początkowo na wschodzie umiarkowany. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.
(źródło: mac.gov.pl)